Na zdrowie menedżera
A co, jeśli to Ty zachorujesz?
W Polsce na służbę zdrowia obecnie przeznacza się zaledwie 4,5% PKB. Gorsze od nas w Europie są tylko Rumunia, Litwa, Łotwa i Cypr. Deficyt środków finansowych przekłada się na jakość opieki zapewnianej obywatelom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Alarmujące statystyki dotyczą również dostępności lekarzy. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 233 praktykujących lekarzy. Wynik ten lokuje nas na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Do średniej unijnej wynoszącej 356 lekarzy na 100 tys. mieszkańców nie jest nam nawet blisko!
Za nami pierwszy odcinek cyklu rozmów o zdrowiu w środowisku menedżerskim pod zbiorczym tytułem „Na zdrowie menedżera”. Ich głównym celem jest przybliżenie problematyki związanej z szeroko pojętym rynkiem opieki zdrowotnej (zarówno publicznej, jak i prywatnej). Będziemy rozmawiać z doświadczonymi ekspertami z rynku o tym, co nurtuje każdego z nas, aby ostatecznie dowiedzieć się w jaki sposób zarządzać swoimi środkami, aby najskuteczniej i najpełniej zabezpieczyć własne zdrowie, o sytuacji polskiej publicznej służby zdrowia, a także o tym, w jaki sposób szukać pomocy, kiedy ”dopadnie” nas choroba:
Jak podkreśla Paulina Gromadzka – Prezes Zarządu WDB HealthCare – według statystyk Europejskiego Konsumenckiego Rankingu Zdrowia, Polska plasuje się niestety na jednym z ostatnich miejsc. Co również nie pociesza, to fakt że niemalże każda statystyka wskazuje, iż polska służba zdrowia jest w tej chwili w naprawdę słabej kondycji. Jednym z głównym powodów trudności jest brak odpowiedniego finansowania, w ramach którego obecnie przeznacza się na służbę zdrowia zaledwie 4,5% PKB Gorsze od nas w Europie są tylko Rumunia, Litwa, Łotwa i Cypr. Deficyt środków finansowych przekłada się na jakość opieki zapewnianej obywatelom przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chociaż po strajkach lekarzy na początku 2018 r rząd zapowiedział zwiększenie tej kwoty do 6% w 2025 roku, nadal wyraźnie odstajemy od innych państw europejskich, w których na ten cel wydaje się średnio ok 10% PKB.
Alarmujące statystyki dotyczą również dostępności lekarzy, o czym większość z nas miała z pewnością okazję przekonać się na własnej skórze, a z danych statystycznych wynika, że w Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 233 praktykujących lekarzy, co lokuje nas na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Do średniej unijnej wynoszącej 356 lekarzy na 100 tys. mieszkańców nie jest nam nawet blisko.
Jednym ze skutków niedoborów lekarzy są długie kolejki do specjalistów w publicznej służbie zdrowia. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2015 r. potrzeby aż 4,2 proc. pacjentów w Polsce nie zostały zaspokojone z uwagi na długi czas oczekiwania w kolejce. Wszystkie te dane nie napawają nas optymizmem, a nawet jeśli Polska kształci cenionych na całym świecie specjalistów mamy zdecydowanie mniej powodów do dumy, więcej zaś do narzekania.
W następnych odcinkach między innymi:
- porozmawiamy o tym, co obiecuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia i na co realnie możemy liczyć;
- prześwietlimy dostępne rozwiązania na rynku ubezpieczeń zdrowotnych
- przeanalizujemy, czym różnią się poszczególne produkty ubezpieczeniowe, zarówno jeśli chodzi o ich zakres, jak również konstrukcję, a także sposób funkcjonowania.
- zastanowimy się, jakie cechy powinien mieć produkt ubezpieczenia zdrowotnego, aby warto było go posiadać;
- postaramy się pomóc zidentyfikować realne potrzeby każdego z nas, tak aby w gąszczu dostępnych produktów ochrony zdrowia każdy mógł znaleźć ten właściwy, najlepiej dopasowany do oczekiwań.
Całą rozmowę z Pauliną Gromadzką – Prezes Zarządu WDB HealthCare Sp. z o.o. znajdziecie w poniższym materiale wideo.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia i komentowania. Każda opinia jest dla nas bardzo ważna!
Zapraszamy: